Zanim zainwestujesz nad Amazonką
RYNKI. Tkwiące w Brazylii możliwości gospodarcze nie są doceniane i wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. Na pewno warto je poznać.
O czym zatem powinien pamiętać polski przedsiębiorca, planując ekspansję na rynek brazylijski? Zgodnie z rankingiem „Doing Business 2013" Brazylia znajduje się na 130 ze 185 miejsc pod względem swobody prowadzenia działalności. Złożone przepisy w zakresie podatków i prawa pracy na różnych szczeblach, zarówno federalnym, stanowym czy też municypalnym, czynią z Brazylii kraj, w którym założenie i prowadzenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia licznych wymogów formalnych. Procedura związana z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności jest długa i pracochłonna.
Do najbardziej typowych metod prowadzenia przez przedsiębiorcę zagranicznego działalności w Brazylii można zaliczyć inwestowanie za pośrednictwem podmiotów prowadzonych w formie spółek akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które z uwagi na mniej skomplikowaną strukturę zarządzania są najczęściej stosowaną strategią wejścia na rynek.
Zgodnie z obowiązującym prawem, w momencie założenia spółki akcyjnej, przepisy regulują minimalną wysokość wkładu odpowiadającą 10 proc. kapitału zakładowego. W stosunku do spółek z o.o. nie istnieją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta