Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zmianie etatu trzeba przeliczyć stawkę świadczenia

10 lipca 2014 | Prawo i praktyka

Zasiłek ma rekompensować utratę aktualnego zarobku. Ponieważ obniżenie czy podniesienie wymiaru czasu pracy zwykle idzie w parze ze zmianą pensji, licząc świadczenie, wynagrodzenie sprzed tej modyfikacji należy pomijać.

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku stanowi tylko wynagrodzenie właściwe dla nowego etatu. Tę zasadę należy stosować zarówno wtedy, gdy do zmiany doszło w miesiącu, w którym pracownik stał się niezdolny do pracy, jak i wtedy, gdy stało się to w ciągu 12 miesięcy, z których miałaby zostać ustalona podstawa wymiaru świadczenia.

W takiej sytuacji składnik kwartalny wlicza się w wysokości:

  • proporcjonalnej do liczby pełnych miesięcy przepracowanych w kwartałach w nowym wymiarze etatu – jeżeli zmiana nastąpiła w ciągu czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy,
  • przeliczonej odpowiednio do nowego wymiaru czasu – gdy zmiana etatu nastąpiła w kwartale, w którym powstała niezdolność do pracy.
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9885

Wydanie: 9885

Spis treści
Zamów abonament