Przedsiębiorcy chętnie sięgają po gwarancje z pomocą państwa
INSTRUMENTY FINANSOWE | Z możliwości uzyskania pożyczki na finansowanie bieżącej działalności albo na rozwój firmy skorzystało już ponad 53 tys. przedsiębiorców. Kwota udzielonych kredytów zbliża się do 17 mld złotych.
Gwarancje z pomocą de minimis to instrument skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą poprawić swoją płynność finansową bądź planują przeprowadzenie inwestycji i potrzebują na to dodatkowych środków. Sama gwarancja, jak wskazuje jej nazwa, nie jest żadną państwową dotacją, grantem ani niczym podobnym. Przedsiębiorca nie otrzymuje publicznych pieniędzy, których nie musiałby oddać.
Na czym więc polega ten program? Ma on ułatwić dostęp do finansowania bieżących potrzeb lub inwestycji oraz uczynić go tańszym. W jaki sposób? Gwarancja udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego na wniosek przedsiębiorcy jest zabezpieczeniem dla banku komercyjnego, który udziela kredytu firmie.
Dzięki temu przedsiębiorca, po pierwsze, w ogóle może mieć otwartą drogę do kredytu. A ta mogłaby być zamknięta np. na skutek tego, że firma działa od niedawna na rynku, ma krótką historię działalności i może nie być wiarygodnym klientem dla banku. Po jej stronie brak może być także instrumentów, które przedstawiałyby dla banku wystarczające zabezpieczenie.
Po drugie, tak dobre zabezpieczenie dla instytucji finansowej, jakim jest gwarancja udzielona przez BGK – bank o najwyższej wiarygodności, może być dobrym punktem wyjścia do negocjowania przez firmę korzystnych warunków (oprocentowania, prowizji), na jakich kredyt ma być przyznany....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta