Chorobową pensję zwiększą składniki kwartalne
Premie należne za okresy kwartalne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 ich sumy za cztery ostatnie kwartały, nawet jeśli za niektóre z nich pracownik jej nie otrzymał albo przepracował wtedy mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.
Ustalając należne pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby, trzeba brać pod uwagę nie tylko pensję miesięczną, ale też składniki za dłuższe okresy. Często są to premie wypłacane kwartalnie. Interesują nas te wypłacone za cztery kwartały poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy.
Analogiczne zasady
Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy ustala się w taki sam sposób, jak zasiłku chorobowego. Przyjmuje się więc przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających ten, w którym pracownik zaczął chorować.
Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za te miesiące, z których zarobki przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast składniki kwartalne dolicza się w wysokości 1/12 kwot otrzymanych przez pracownika za cztery kwartały przed miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy.
Przykład
Pracownik zachorował w sierpniu. Aby ustalić wynagrodzenie za czas choroby, trzeba wziąć pod uwagę miesięczne pobory za okres od sierpnia 2013 r. do lipca 2014 r. oraz 1/12 zsumowanych premii za III i IV kwartał 2013 r. oraz I i II 2014 r.
Czasem pomijamy
Do podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta