Ile zakazu konkurencji w umowach współpracy
PRZEDSIĘBIORCY | Zakres zobowiązania do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej powinien być określony wyczerpująco i możliwie najbardziej jednoznacznie.
Podjęcie przez przedsiębiorcę współpracy z innym przedsiębiorcą wiąże się często z udostępnieniem własnych kontaktów handlowych, bazy klientów czy informacji istotnych dla prowadzonej działalności. Zwykle same w sobie posiadają one niewymierną wartość dla przedsiębiorcy, który je udostępnia. Dlatego współpracujące ze sobą podmioty coraz częściej starają się je zabezpieczyć. Rozwiązaniem jest zastrzeżenie zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej, które włączane jest do umów cywilnoprawnych przedsiębiorców.
Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, jak dalece może sięgać ochrona przedsiębiorcy przed nieuczciwymi działaniami rynkowymi innego współpracującego przedsiębiorcy oraz z jakimi konsekwencjami musi liczyć się naruszający przepisy.
Z ustawy i z umowy
Ochrona w zakresie działalności konkurencyjnej może czerpać swe źródło z ustawy bądź z umowy stron. Regulacje ustawowe wiążą przedsiębiorcę niezależnie od postanowień umownych, często jednak to właśnie klauzule umowne są punktem, w którym upatruje się główne źródło ochrony przed nieuczciwym działaniem współpracującego przedsiębiorcy.
W omawianym kontekście istotną rolę pełnią przepisy ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która jest adresowana do podmiotów, które mają status...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta