Opłata śmieciowa – z czynszem czy odrębnie
VAT | Do czasu rozstrzygnięcia TSUE wynajmujący raczej nie pozbędą się wątpliwości co do rozliczania kwoty za wywóz odpadów w ramach usługi najmu. Wrocławski sąd wydał bowiem ostatnio wyrok niewpisujący się w dotychczasową linię orzeczniczą.
Ewelina Kalita Paweł Barnik
W wydanym 3 marca br. wyroku (I SA/Wr 14/14) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zajął się problemem rozliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w stosunkach między wynajmującym i najemcą. Rozstrzygając sprawę, sąd przyjął, że tzw. opłata śmieciowa wraz z czynszem jest obrotem w rozumieniu obowiązującego do końca 2013 r. art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, czyli podstawą opodatkowania z tytułu świadczenia usług najmu. Według WSA najem jest usługą o charakterze złożonym, składającą się z różnych świadczeń służących realizacji głównego celu, jakim jest najem nieruchomości. Wywóz odpadów komunalnych jest właśnie taką usługą pomocniczą, funkcjonalnie powiązaną z zasadniczą usługą najmu nieruchomości i umożliwiającą jej prawidłowe wykonanie. W konsekwencji opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi sąd nakazał potraktować jako koszt dodatkowy będący elementem wynagrodzenia należnego wynajmującemu z tytułu umowy najmu.
Z wyroku wrocławskiego WSA wynika zatem, że opłatę śmieciową powinno się uznać za element kalkulacyjny czynszu, podlegający opodatkowaniu VAT na zasadach właściwych dla stosunku cywilnoprawnego łączącego strony. Jeśli więc chodzi o najem lokali (jak w rozpatrywanej sprawie), należałoby zastosować stawkę 23 proc. dla lokali użytkowych oraz zwolnienie z VAT dla lokali mieszkalnych. Stanowisko to w świetle dotychczasowej linii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta