Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odprawa emerytalna na sam koniec współpracy

10 września 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

UPRAWNIENIA | Jeżeli pracownik mimo uzyskania i pobierania świadczenia rentowego czy emerytalnego kontynuuje zatrudnienie, prawo do odprawy nabywa dopiero po rozwiązaniu umowy.

Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik spełnia warunki uprawniające go do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do emerytury, a jego stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje mu odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Gdy otrzyma ją raz w życiu, nie dostanie jej ponownie (art. 921 kodeksu pracy).

Socjalny charakter

Odprawa emerytalna lub rentowa ma charakter świadczenia socjalnego związanego z przejściem pracownika na świadczenie. Ma mu ułatwić przystosowanie się do nowych warunków życiowych.

Prawo do tej odprawy przysługuje w związku z ustaniem stosunku pracy niezależnie od tego, czy następuje to na skutek wypowiedzenia umowy o pracę, jej rozwiązania bez wypowiedzenia czy za porozumieniem stron. Również zakończenie zatrudnienia wskutek upływu czasu, na jaki zawarto umowę o pracę, nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę. Istotne jest jedynie, aby istniał związek czasowy lub funkcjonalny między ustaniem zatrudnienia a przejściem na emeryturę lub rentę z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9937

Wydanie: 9937

Spis treści
Zamów abonament