Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z zaliczkami w walucie na zagraniczną delegację

10 września 2014 | Prawo i praktyka | Monika Bartosiewicz

Różnice kursowe przy podróżach służbowych to jedno z zagadnień, które trudno zaliczyć do lubianych przez księgowych. Podchodząc do tematu logicznie, można sobie jednak nieco ułatwić pracę.

Od 1 marca 2013 r. sposób rozliczania zaliczek udzielonych na poczet zagranicznej podróży służbowej reguluje § 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 167) w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z tym przepisem pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej, w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w walucie polskiej, w wysokości stanowiącej równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej, według średniego kursu złotego w stosunku do walut obcych określonego przez NBP z dnia wypłaty zaliczki. Natomiast rozliczenie kosztów podróży zagranicznej jest przeprowadzane w:

  • walucie otrzymanej zaliczki,
  • walucie wymienialnej lub
  • w złotych

– według średniego kursu z dnia wypłacenia zaliczki.

Zasady rozliczeń podróży służbowych ustalone w rozporządzeniu nie pokrywają się z zasadami wynikającymi z prawa podatkowego. Rozporządzenie określa bowiem kurs waluty, po którym należy rozliczyć koszty poniesione przez pracownika w walucie obcej.

Uwaga! Kurs ten obowiązuje jednak tylko do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9937

Wydanie: 9937

Spis treści
Zamów abonament