Ekonomiczny pracodawca skomplikuje rozliczenia
PIT | Polska firma delegująca pracownika za granicę powinna się liczyć z tym, że dochód podwładnego zostanie zakwalifikowany przez krajowe organy jako podlegający podatkowi tam, gdzie praca jest wykonywana. Nawet jeśli pobyt jest krótszy niż 183 dni.
Aleksandra Bącal
Dzisiejsi pracodawcy coraz chętniej korzystają z możliwości transgranicznego delegowania swoich pracowników, zarówno w ramach współpracy spółek z grupy, jak i do zagranicznych kontrahentów. Aby ustalić, czy dochody pracownika oddelegowanego do pracy w innym kraju będą podlegać opodatkowaniu za granicą, niezbędne jest odwołanie się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania łączącej Polskę z krajem wykonywania pracy. Zasadniczo o miejscu opodatkowania decyduje to, gdzie pracownik wykonuje pracę, tj. dochód z pracy wykonywanej fizycznie w innym kraju będzie w tym kraju opodatkowany. Niemniej pod pewnymi warunkami dochód z pracy wykonywanej za granicą nie będzie tam opodatkowany.
O tym, kto faktycznie pełni rolę pracodawcy, decyduje wiele czynników, które fiskus bierze pod uwagę rozpatrując indywidualną sprawę
Co mówi umowa
Zgodnie z brzmieniem Modelowej Konwencji OCED, na wzór której sporządzone są umowy podatkowe, których stroną jest Polska, wynagrodzenie za pracę będzie opodatkowane tylko w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta