Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowany dług w ZUS może się zemścić

10 września 2014 | Dobra Firma | Anna Abramowska

FORMALNOŚCI | Umorzenie nieopłaconych składek uwolni od zaległości, ale obniży świadczenia emerytalne. Może się też zdarzyć, że zablokuje prawo do renty. Dlatego czasem lepiej rozłożyć zusowskie zaległości na raty.

Anna Abramowska

Na podjęcie decyzji o abolicji zostały już tylko cztery miesiące. Wnioski o umorzenie długu z okresu między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. można składać do 15 stycznia 2015 r.

Dotychczas ZUS umorzył zaległości na łączną kwotę ponad 463 milionów złotych. To zaledwie 1/4 należności, o których darowanie prosili przedsiębiorcy. Czy jest o co zabiegać? Niewątpliwie. Jednak przed podjęciem formalności warto znać wszystkie abolicyjne za i przeciw. Zdarza się, że w konkretnej sytuacji lepiej zapłacić zaległości, rozkładając je na raty.

Przedsiębiorca z zaległościami na koncie zusowskim ma do wyboru kilka opcji na zredukowanie długu. W zależności od sytuacji finansowej firmy, rodzaju zaległości i okresu, którego dotyczy zadłużenie, może się zdecydować na abolicyjne umorzenie długu albo rozłożenie go na raty. Każda droga do pozbycia się obciążenia finansowego ma swoje wady i zalety.

Wariant 1. Umorzenie składek

Na abolicyjne darowanie zusowskich należności może liczyć biznesmen, który zalega z opłatami za okres od stycznia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9937

Wydanie: 9937

Spis treści
Zamów abonament