Jak wykazać kondycję finansową wnioskodawcy
Samo przedstawienie umowy pożyczki w konkursie o dofinansowanie projektu nie daje możliwości weryfikacji, czy wnioskodawca posiada środki na realizację inwestycji.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 maja 2014 r. (II GSK 967/14).
Przedsiębiorca złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013; Priorytet: 5. „Regionalna infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku" (Energetyka); Działanie: 5.1. „Odnawialne źródła energii".
Instytucja pośrednicząca poinformowała wnioskodawcę, że wniosek wpisano na listę projektów nierekomendowanych do dofinansowania z powodu niespełniania kluczowego kryterium oceny merytorycznej – „Sytuacja finansowa wnioskodawcy". W uzasadnieniu oceny powołano się na opinie dwóch niezależnych ekspertów, którzy zgodnie wskazali, że z uwagi na krótki okres działalności wnioskodawcy (działalność rozpoczęta została 18 marca 2013 r., a 21 marca 2013 r. złożony został wniosek o dofinansowanie), nie posiada on żadnej historii finansowej, doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej i w związku z tym zysków, z których mógłby realizować wnioskowaną inwestycję. Wnioskodawca wprawdzie dołączył do wniosku umowę pożyczki ze spółką z siedzibą w Danii – pożyczka opiewająca na 2,5 mln euro miała stanowić źródło finansowania inwestycji. Jak podkreślili jednak obydwaj eksperci, z uwagi na to, że spółka ta nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta