Umowa z prywatnym funduszem inwestycyjnym nie za wszelką cenę
Pozyskiwanie kapitału z funduszy private equity/venture capital to coraz popularniejsza metoda finansowania przedsięwzięć biznesowych. Korzystać z niej mogą zarówno firmy młode, potrzebujące pieniędzy na start, jak i dojrzałe, zainteresowane zwiększeniem kapitału właścicielskiego.
Jak przygotować się do zawarcia umowy z funduszem inwestycyjnym i na co zwrócić szczególną uwagę?
Jest pewna specyfika
W Polsce rynek inwestycji prywatnych funduszy rozwija się bardzo szybko. Jesteśmy w czołówce krajów europejskich, gdzie fundusze private equity/venture capital najchętniej lokują swój kapitał, i nadrabiamy zaległości w stosunku do udziału tego typu inwestycji do PKB w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Fundusze nastawione są na przedsięwzięcia o wysokiej stopie zwrotu. W sferze ich zainteresowania są zarówno innowacyjne start-upy o globalnym potencjale (fundusze venture capital), jak i dojrzałe biznesy z długą historią na rynku, pokaźnym zasięgiem i znaczną liczbą klientów (fundusze private equity).
Coraz więcej też firm – tych młodych, potrzebujących finansowania na start i rozwój, i tych dojrzałych, zainteresowanych zwiększeniem kapitału właścicielskiego, ale jeszcze niegotowych na giełdę – zgłasza się do funduszy z propozycjami współpracy. Potencjał zgłaszanych przedsięwzięć podlega wielokryterialnej ocenie.
Fundusze przed nawiązaniem współpracy analizują takie czynniki, jak sektor gospodarki, doświadczenia firmy i osób będących autorami przedsięwzięcia, wielkość inwestycji, a i przede wszystkim jej rentowność. Przed decyzją o dokapitalizowaniu fundusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta