Rytuały i sekrety masonów
wystawa | W Muzeum Narodowym w Warszawie temat dotąd pomijany: „Masoneria. Pro publico bono”.
To pierwsza tak duża masońska prezentacja w polskim muzeum. Kuratorem otwieranej dzisiaj wystawy jest prof. Tadeusz Cegielski, historyk, wolnomularz – Wielki Mistrz Honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski.
Spośród prawie 6 tysięcy masoników ze zbiorów Muzeum Narodowego na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 400. Są obiekty pochodzące z innych muzeów, archiwów i od kolekcjonerów. Wystawa proponuje widzom dwie narracje.
– Pierwsza wyjaśnia, co to jest wolnomularstwo, na czym polega wtajemniczenie, jak zostaje się uczniem; tłumaczy symbole i rytuały – wylicza prof. Cegielski. – Druga narracja jest opowieścią o ludziach. Chodzi o pokazanie znanych nam Polaków, ale w mało znanym – wolnomularskim – wcieleniu. A przecież reformowali Rzeczpospolitą w XVIII w., uchwalając Konstytucję 3 maja; odbudowywali ją w 1918 roku, a w PRL działali w opozycji demokratycznej. Kiedy jest się wolnomularzem, najważniejszym obowiązkiem oprócz pracy nad sobą jest działanie pro publico bono: dla dobra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta