Zaległości ubywa powoli
Rozmowa z Katarzyną Piecyk głównym specjalistą w Głównym Inspektoracie Pracy o zaległościach urlopowych wobec pracowników.
W jaki sposób inspektorzy PIP mobilizują pracodawców do tego, aby w firmach nie tworzyły się zaległości urlopowe?
Katarzyna Piecyk: Nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, może stanowić wykroczenie przeciwko jego prawom (art. 282 § 2 k.p.). Jeśli inspektor pracy stwierdzi takie wykroczenie, może nałożyć na jego sprawcę grzywnę w formie mandatu od 1 tys. do 2 tys. zł. Gdyby pracodawca odmówił jego przyjęcia lub inspektor uznał, że mandat byłby niewspółmierny do skali naruszenia przepisów, kieruje wniosek o ukaranie sprawcy do sądu. Ten zaś może nałożyć grzywnę od 1 tys. do 30 tys. zł. Jeśli działanie pracodawcy polegające na tym, że nie udziela urlopu albo zaniża jego wymiar, ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta