Szansa na rozwój innowacji
Ochrona tajemnicy handlowej nie jest ograniczona w czasie. Bez odpowiednich działań poufne informacje mogą jednak takie nie pozostać – piszą ekspertki.
Trwają prace nad nową dyrektywą o ochronie know-how i informacji handlowych. Ma ona zharmonizować zasady ochrony tajemnic handlowych i doprowadzić do większego transferu wiedzy w obrębie rynku wewnętrznego. Na przyjęciu dyrektywy najwięcej mogą zyskać innowacyjne przedsiębiorstwa i jednostki badawcze, których rozwój odbywa się w dużym stopniu dzięki współpracy z podmiotami zagranicznymi.
Pod koniec 2013 r. Komisja Europejska ogłosiła projekt dyrektywy w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic handlowych) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Swoje stanowisko wobec tego projektu przedstawiła Rada Unii Europejskiej, która 26 maja opublikowała przedstawioną przez Prezydencję, uzgodnioną między państwami członkowskimi wersję tekstu. Następny krok należy do Parlamentu Europejskiego, gdzie prace w komisjach rozpoczną się najprawdopodobniej jesienią tego roku. Będzie to ostatnia szansa na dokonanie zmian w treści tego aktu prawnego. Państwa członkowskie będą miały dwa lata od momentu przyjęcia ostatecznego tekstu dyrektywy przez Parlament i Radę na jej implementację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta