Upadły nadal jest podatnikiem
Ogłoszenie upadłości oznacza, że od tego momentu syndyk wypełnia obowiązki dłużnika. To znaczy, że wystawia w imieniu przedsiębiorcy faktury, prowadzi ewidencję, składa deklaracje oraz wpłaca podatek do urzędu skarbowego.
Na podstawie przepisów ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze może być ogłoszona upadłość dłużników, w tym dłużników będących podatnikami VAT. Warto się zastanowić, jakie są jej skutki w VAT.
Bez zmian statusu
Wbrew pozorom ogłoszenie upadłości nie zmienia statusu podatnika VAT. W szczególności nie jest tak, że ogłoszenie upadłości powoduje, iż podatnikiem przestaje być upadły, a staje się nim syndyk masy upadłości. W pełni aktualny w tym zakresie jest wyrok NSA z 25 lipca 2002 r. (III SA 84/01), w którym czytamy, że w przypadku ogłoszenia upadłości „podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje jednakże nadal upadły, a nie syndyk zarządzający majątkiem. Na skutek upadłości upadły nie traci bowiem ani osobowości prawnej, ani prawa własności majątku. Orzecznictwo to przyjmuje też, że syndyk tylko reprezentuje upadłego (...), działając w jego imieniu i na rachunek upadłego".
Nie wykreśla się z rejestru
Skutkiem ogłoszenia upadłości nie jest w szczególności wykreślenie upadłego jako podatnika VAT. W tym zakresie aktualny z kolei pozostaje wyrok NSA z 13 grudnia 1999 r. (I SA/Gd 1180/97), w którym czytamy, że „nie ma podstaw do wykreślenia z rejestru podatnika pozostającego w upadłości i unieważnienia nadanego temu podatnikowi numeru identyfikacyjnego dopóty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta