Kiedy spółka może żądać od fiskusa zwrotu nadpłaconego podatku
Po wydaniu wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE zwrot nadpłaty wraz z oprocentowaniem na podstawie przepisów ordynacji podatkowej przysługuje podatnikowi bez względu na to, czy orzeczenie to ma charakter interpretacyjny czy stwierdzający niezgodność prawa krajowego ze wspólnotowym.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2014 r. (III SA/Wa 585/14).
Spółka, która świadczy usługi ubezpieczeniowe i leasingowe, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 17 stycznia 2013 r. w sprawie BGŻ Leasing (C–224/11) złożyła wniosek o zwrot nadpłaty w VAT i należnego od niej oprocentowania. Zdaniem spółki podstawy do zwrotu nadpłaty wynikały z wyroku TSUE, w świetle którego usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu są od siebie odrębne. W związku z tym usługa ubezpieczenia powinna być samodzielnie opodatkowana, a spółka miała prawo do żądania nadpłaty i oprocentowania od samej usługi ubezpieczenia. W ocenie spółki dla zwrotu nadpłaty i oprocentowania bez znaczenia pozostawało to, że wyrok TSUE był wyrokiem interpretującym, a nie stwierdzającym niezgodność prawa krajowego ze wspólnotowym.
Organ podatkowy odmówił spółce zwrotu. Podnosił, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta