Cash pooling nie jest pożyczką
Ograniczenia wynikające z przepisów o cienkiej kapitalizacji nie mają zastosowania do odsetek wypłacanych uczestnikom systemu zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków w ramach umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyrokach z 28 sierpnia 2014 r. (I SA/Po 315/14 i I SA/Po 316/14).
Spółka zamierza zawrzeć z bankiem umowę cash poolingu. Stronami umowy będą podmioty wchodzące wraz ze spółką w skład jednej grupy kapitałowej. Umowa zakłada bilansowanie (tj. zerowanie) sald na rachunkach bankowych uczestników z wykorzystaniem rachunku pomocniczego koordynującego (jednego z uczestników systemu).
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy odsetki wypłacane w ramach systemu nie będą podlegały przepisom art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT oraz czy w związku z uczestnictwem w systemie na spółce będzie spoczywał obowiązek dokumentacyjny z art. 9a ustawy o CIT.
Zdaniem organu z uwagi na to, że na koniec dnia koordynujący będzie spłacać długi uczestników systemu lub uczestnicy będą spłacać długi koordynującego z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta