Wyrównanie pensji przez kilka lat
Przepisy ochronne zmuszają czasem do przesunięcia pracownika na inne stanowisko z gwarancją zachowania dotychczasowego wynagrodzenia. Odbywa się to przez wypłatę dodatku, która trwa najdłużej w przypadku osób w wieku przedemerytalnym, kobiet karmiących dziecko piersią i członków zarządu związku zawodowego.
Dodatek wyrównawczy to forma rekompensaty dla pracownika, dla którego zmiana stanowiska wiąże się z obniżką poborów. Prawo do tego świadczenia ma wyjątkowy charakter. Przypadki, w których przysługuje, szczegółowo określają kodeks pracy i ustawy szczególne.
Pieniądze dla matki
Przeważnie obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego występuje wobec pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Zatrudnioną na stanowisku, na którym obowiązuje zakaz pracy kobiet w ciąży, trzeba przenieść do innej pracy na ten okres, bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne. Gdy pracodawca nie ma takiej możliwości, musi zwolnić kobietę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia obowiązków (art. 179 § 1 k.p.).
Jeśli pracownica, która zaszła w ciążę lub karmi piersią, jest zatrudniona przy innych pracach wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.), szef musi dostosować warunki jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta