Jak informować o zmianach w składzie wspólników
PRAWO HANDLOWE | Słusznie uważa się, że dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego istotne znaczenie ma przejrzystość struktury właścicielskiej spółek. Postulat ten realizowany jest poprzez jawność przenoszenia udziałów oraz ustawowy obowiązek notyfikacji zmian właścicielskich.
Jeśli dojdzie do zmian w składzie osobowym wspólników, należy zawiadomić o tym spółkę. Następuje to poprzez przedłożenie spółce dowodu przejścia udziałów np. w postaci umowy sprzedaży lub postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Dopiero po złożeniu takiego zawiadomienia nabywca udziałów staje się formalnie wspólnikiem, a zarząd spółki wpisuje go do księgi udziałów.
Warto pamiętać, że w księdze udziałów zawarte są wszystkie dane o wspólnikach spółki z o.o. W dokumencie tym wpisuje się w szczególności nazwisko i imię albo firmę oraz siedzibę wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów, jak również informację o obciążeniu udziałów zastawem lub użytkowaniem. Odnotowuje się w niej także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów.
Po dokonaniu wpisów w księdze udziałów zarząd zobowiązany jest sporządzić nową listę wspólników. Wskazuje się w niej liczbę i wartość nominalną udziałów każdego ze wspólników oraz informację o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału. Niezbędne jest, by lista została podpisana przez wszystkich członków zarządu.
Jaka opłata
W sytuacji, gdy zmiany dotyczą wspólników posiadających co najmniej 10 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta