Na czym polegają szczególne procedury przy handlu złotem
Przedsiębiorca, który wykonuje usługi zwolnione z VAT, co do zasady nie może odliczać podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z tymi czynnościami. Przy dostawie kruszcu inwestycyjnego jest jednak inaczej.
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której kupuję i sprzedaję złoto inwestycyjne o próbie co najmniej 995 tysięcznych. Czy to prawda, że sprzedaż tego towaru korzysta ze zwolnienia z VAT z prawem do odliczenia VAT od wydatków na zakup tego złota i niektórych wykonanych na nim usług? Jak trzeba udokumentować taką sprzedaż? – pyta czytelnik.
Dostawa złota inwestycyjnego podlega szczególnej procedurze w VAT. Jej zasady zostały określone w art. 121–125 ustawy o VAT. Definicja złota inwestycyjnego, określona dla potrzeb związanych z rozliczeniem podatku w tej procedurze, obejmuje postacie i kategorie wagowe złota o bardzo wysokiej próbie, których wartość odzwierciedla głównie cenę złota. W takiej postaci jest ono przedmiotem obrotu na rynkach kruszców i złotych monet.
Gdy nabywcą złota jest przedsiębiorca, musi otrzymać fakturę, mimo iż sprzedaż jest zwolniona z VAT
Definicja z ustawy
Zgodnie z art. 121 ust. 1 ustawy o VAT za złoto inwestycyjne uznaje się:
1. złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,
2. złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
a) posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
b) zostały wybite po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta