Zatrzymaj podróbki na granicy
Wniosek przedsiębiorcy o podjęcie działań celnych może się odnosić do konkretnej partii towarów. Warto wiedzieć, że nie wiążą się z nim żadne opłaty ani koszty.
Uprawnieni z praw własności intelektualnej, takich jak znaki towarowe czy prawa autorskie, mają co do zasady wyłączne prawo korzystania z nich. Mogą się zatem przeciwstawić próbom naruszenia zakresu ich wyłączności np. wówczas, gdy dojdzie do nielegalnego opatrzenia produktów znakiem towarowym lub oznaczeniem geograficznym (towary podrobione) czy też bezprawnego kopiowania utworów czy wzorów przemysłowych (towary pirackie).
Z pomocą uprawnionym może przyjść procedura zatrzymywania oraz zawieszenia zwolnienia przez organy celne towarów naruszających prawa w razie próby ich wprowadzenia na rynek UE. Stosowne regulacje w tym zakresie zawiera rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne.
Praktyka pokazuje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta