Na koniec roku trzeba będzie skorygować odpis
OBOWIĄZKI | Ostateczna kwota środków na zakładowym funduszu powinna być ustalona zgodnie z faktyczną przeciętną liczbą zatrudnionych na dzień 31 grudnia. Różnica między tą wartością a prognozami zwiększy lub zmniejszy koszty.
Monika Kwiatkowska
Ustawa z 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej: ustawa o zfśs) reguluje zasady tworzenia, naliczania i gospodarowania środkami funduszu. Chodzi o finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób do tego uprawnionych, czyli pracowników i ich rodzin, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodzin.
Kto ma obowiązek tworzyć taki fundusz? Co do zasady fundusz mogą tworzyć wszyscy pracodawcy, a w obowiązku są natomiast ci z nich, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają więcej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zobowiązani do utworzenia funduszu rozpoczynający działalność w ciągu roku kalendarzowego muszą robić odpisy na fundusz dopiero od następnego roku kalendarzowego.
Zwolnienie z obowiązku tworzenia funduszu może nastąpić jedynie poprzez wprowadzenie odpowiedniego przepisu do układu zbiorowego pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem, to odpowiedni zapis trzeba wnieść do regulaminu wynagradzania. W każdym przypadku potrzebna jest zgoda zakładowej organizacji związkowej. W sytuacji, gdy w zakładzie obowiązuje regulamin, a nie działa zakładowa organizacja związkowa, to zwolnienie z obowiązku tworzenia funduszu uzgadnia się z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta