Obniżki stóp nie wystarczą
Jeżeli RPP rzeczywiście obawia się dalszego spowolnienia gospodarczego, najwyższy czas pomyśleć nie tylko o zmianach stóp, lecz także polityki kursowej.
Piotr Kalisz
Ostatnie miesiące zmusiły Radę Polityki Pieniężnej do odważnych decyzji. Jeszcze w I półroczu obawy przed spowolnieniem były związane głównie z niepewnością ws. wpływu napiętej sytuacji geopolitycznej na wzrost w kraju. W tych warunkach RPP nie musiała się spieszyć ze zmianami stóp procentowych, słusznie zakładając, że potencjalny wpływ szoku ze Wschodu byłby ograniczony. Stało się to trudniejsze, gdy w II półroczu są sygnały osłabienia wzrostu w Niemczech, największej gospodarce strefy euro, która jest rynkiem zbytu dla 1/4 polskiego eksportu.
Odpowiedzią RPP na pogarszające się perspektywy wzrostu i na bardzo niską inflację była wyraźna obniżka stóp w październiku i zapowiedź możliwości kolejnej jeszcze w tym roku. Choć obniżki stóp mogą mieć pewien pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, nie należy ich przeceniać. Zresztą sami przedstawiciele RPP wielokrotnie sugerowali, że zdają sobie sprawę z ograniczonej skuteczności zmian stóp, szczególnie gdy zbliżają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta