Przymusowe zbycie też generuje przychód
Zaliczenie przez wierzyciela wartości przejętej nieruchomości na poczet zobowiązań jest przysporzeniem majątkowym po stronie dłużnika.
Wierzyciel spółki na podstawie art. 984 k.p.c. złożył wniosek o przejęcie należącej do niej nieruchomości na własność, za cenę wynoszącą 2/3 wartości wierzytelności. W celu zabezpieczenia wierzytelności spółka uprzednio poddała się egzekucji (art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c.). Nieruchomości zostały przysądzone sądownie na rzecz wierzyciela, który na poczet ceny ich nabycia zaliczył część wierzytelności. W ten sposób zobowiązanie pieniężne podatniczki zostało w części zaspokojone. Firma zapytała, czy przysądzenie na rzecz wierzyciela należących do niej nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu.
Fiskus odpowiedział, że tak. Przychód powstaje bowiem nie tylko w sytuacji, gdy dochodzi do zwiększenia aktywów, ale również gdy zmniejszają się zobowiązania podatnika. W przypadku spółki będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 ustawy o CIT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta