Spółka nie odliczy VAT, jeśli podnajmuje leasingowane auto
Wynajęcie kontrahentowi samochodu osobowego, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, w celach zarobkowych innych niż główna działalność podatnika skutkuje utratą przez niego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony z tego tytułu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 września 2014 r. (I FSK 1077/13).
W maju 2011 r. spółka z o.o. (spółka A) obniżyła podatek należny o podatek naliczony w pełnej wysokości na podstawie faktury dotyczącej opłaty leasingowej wystawionej przez B Leasing Polska sp. z o.o. (spółka B). Umowa leasingu operacyjnego samochodu marki Mercedes została zawarta przez spółkę A i spółkę B w lutym 2011 r. Następnie spółka A podpisała umowę najmu mercedesa ze spółką C. Spółki A i C łączyła osoba jednego z członków zarządu obu spółek – ostatecznego użytkownika mercedesa. Spółka A twierdziła, że umowę najmu, pomimo niewielkiego zysku, zawarła po to, aby utrzymywać dobre stosunki z kontrahentem (spółką C) reprezentującym jej interesy m.in. w Belgii i Francji.
Organy podatkowe obu instancji zakwestionowały prawo spółki A do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktury leasingowej, ze względu na art. 86 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta