Rozbrajamy pułapkę na podatników
Ryszard Czerniawski | Praktyka stosowania prawa może nadać mu znaczenie sprzeczne z konstytucją. Przykład to niekończące się postępowania karne skarbowe zapobiegające przedawnieniu zobowiązań podatkowych – mówi zastępca rzecznika praw obywatelskich w rozmowie z Mateuszem Majem.
Rz: Chciałem porozmawiać z panem o wniosku rzecznika praw obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwoty wolnej od podatku, a jest już następny wniosek.
Ryszard Czerniawski: Tym razem chodzi o sposób działania urzędów skarbowych starających się zapobiec przedawnieniu zobowiązań podatkowych poprzez wszczynanie tylko w tym celu postępowań. Taka praktyka jest sprzeczna z konstytucją.
Trybunał zajmuje się praktyką stosowania przepisów?
Nie, choć istnieje pewien wyjątek, do którego odwołuje się ostatni wniosek prof. Lipowicz. Można powiedzieć, i to jest wniosek wypływający z wcześniejszych orzeczeń Trybunału, że dopuszczalna jest ocena konstytucyjności treści nadanych przepisom przez utrwaloną praktykę ich stosowania. Ta jednolita i bezsporna praktyka nadaje przepisom jednoznaczne ich rozumienie, tak jakby uczynił to ustawodawca.
Czyli RPO chce uchylenia przepisów nie ze względu na to, że same w sobie są niekonstytucyjne, ale dlatego, że sposób ich wykorzystywania prowadzi do naruszania konstytucji?
Tak, ale żeby zrozumieć ten proceder, trzeba prześledzić regulacje dwóch ustaw i praktykę ich stosowania.
Otóż wszczęcie na podstawie kodeksu karnego skarbowego postępowania karnoskarbowego w sprawie dotyczącej przestępstwa lub wykroczenia skarbowego wstrzymuje zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta