Kiedy spółka cywilna z udziałem cudzoziemca musi założyć księgi
OBOWIĄZKI | W wyniku nowelizacji ustawy o rachunkowości osoby zagraniczne zostały wykluczone z katalogu podmiotów, które już od początku prowadzenia w Polsce firmy są zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości.
Marek Piotrowski
Otwartość przepływu kapitału oraz swobodne prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze UE umożliwiają osobom zagranicznym prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium RP. W przypadku firm prowadzonych przez osoby fizyczne działalność ta jest wykonywana indywidualnie lub w formie spółki osobowej prawa cywilnego bądź handlowego. Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej musi przeanalizować dopuszczalne formy opodatkowania PIT, a w efekcie także zasady prowadzenia właściwej ewidencji bądź ksiąg podatkowych. Nie inaczej jest także w sytuacji, w której działalność gospodarczą na terytorium RP rozpoczyna zagraniczna osoba fizyczna. Ta jednak, poczynając od 5 września 2014 r., nie musi już rozstrzygać wątpliwości w zakresie dopuszczalności rozliczeń na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Obowiązkowe urządzenia księgowe
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną PIT są obowiązane do prowadzenia ustalonych przepisami ksiąg podatkowych. Niezależnie od przyjętej formy opodatkowania (zasady ogólne albo podatek liniowy) przedsiębiorcy tacy prowadzą:
∑ podatkowe księgi przychodów i rozchodów albo
∑ księgi rachunkowe.
Zgodnie bowiem z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta