Wydatki na aplikację – koszt czy nie
Związek pomiędzy kwotami poniesionymi przez przyszłego radcę a przychodami z wykonywania zawodu prawniczego jest zbyt odległy, aby mogły one wpływać na zmniejszenie podatku.
Tak wynika z orzeczenia NSA z 17 października 2014 r. (II FSK 2304/12). Sprawa dotyczyła zagadnienia, które od długiego czasu budzi wątpliwości zarówno wśród organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych: czy wydatki poniesione na aplikację (w tym przypadku radcowską) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług prawniczych?
Przychylne podejście WSA
Sprawa trafiła przed NSA w wyniku skargi kasacyjnej złożonej przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, który nie zgodził się z wyrokiem WSA w Poznaniu (wyrok z 31 maja 2012 r., I SA/Po 301/12). Wyrokiem tym uchylono indywidualną interpretację odmawiającą podatnikowi możliwości zaliczenia w koszty działalności gospodarczej wydatków poniesionych na aplikację. WSA w Poznaniu podkreślił, że odbycie aplikacji radcowskiej jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia wykonywania zawodu radcy prawnego. Tym samym wydatki poniesione na szkolenie są bezpośrednio związane i niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskiwania przychodu. Skoro wydatki te pozostają w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta