Jak amortyzować maszyny używane sezonowo
CIT | Przedsiębiorcy wykorzystujący urządzenie tylko przez część roku wybierają jeden z dwóch sposobów obliczania wysokości odpisów. Poza tym ich rozliczenia są takie same jak przy środkach trwałych wykorzystywanych całorocznie.
Podatnik kupił środek trwały – maszynę rolniczą – będzie go wykorzystywał sezonowo, tzn. przez trzy miesiące w roku: lipiec, sierpień i wrzesień. W jaki sposób należy amortyzować tę maszynę? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane w okresie wykorzystywania tego środka trwałego, czyli w tym przypadku przez trzy miesiące. Wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku. Wybór sposobu obliczania odpisu miesięcznego zależy wyłącznie od podatnika. Ma on przy tym możliwość zmiany – po zakończeniu roku – jednego sposobu na drugi.
Kiosk nad morzem i orczyk w górach
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji używania sezonowego bądź działalności sezonowej. Z konstrukcji przepisu odnoszącego się do tej kwestii łatwo jednak wnioskować, że ustawodawcy chodziło o sytuację, w której dany środek jest wykorzystywany jedynie przez część roku (kilka miesięcy) i że może to dotyczyć środków trwałych używanych np. w rolnictwie, turystyce czy gastronomii. Za klasyczny przykład używania sezonowego można uznać używanie w działalności gospodarczej kiosku gastronomicznego zlokalizowanego w miejscowości nadmorskiej (najczęściej jest on wykorzystywany każdego roku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta