Co zrobić, gdy mąż sprzedaje to, co do niego nie należy
FINANSE | Zarząd majątkiem wspólnym małżonków to podejmowanie czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, również takich, które zmierzają do zachowania go.
W prawidłowo funkcjonującym małżeństwie zarząd wspólnym majątkiem nie jest problemem. Gdy jednak w związku przestaje się układać, pojawiają się brak zaufania i podejrzliwość. To w zupełności uzasadnione zachowanie. Jak pokazuje doświadczenie, chęć wyprowadzenia wspólnego majątku jest zazwyczaj bardzo dużą pokusą. Celem takiego działania może być utrudnienie, a nawet uniemożliwienie drugiemu małżonkowi pozostawienia korzyści wynikających z postępowania, w którym sąd będzie dzielił majątek wspólny.
Czym jest zarząd majątkiem wspólnym
Zarząd majątkiem wspólnym małżonków to podejmowanie czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, również takich, które zmierzają do zachowania go. Mogą to być: sprzedaż lub darowizna składników majątku, zamiana lub też obciążenie prawa (np. ustanowienie hipoteki na nieruchomości bądź też zastaw na ruchomości). Zarząd to również czynności, które prowadzą do odpłatnego lub nieodpłatnego oddania do użytku rzeczy ze wspólnego majątku w postaci np. wynajęcia, wydzierżawienia czy użyczenia rzeczy wspólnej.
Pojawia się zatem pytanie, co w takiej sytuacji może uczynić zaniepokojony małżonek, który jest świadkiem trwonienia majątku wspólnego lub jego ukrywania, aby w postępowaniu o podział majątku sąd miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta