Boom inwestycyjny potrwa
Najbliższe dwa lata przyniosą kumulację wydatków spółek tej branży. Finansowane będą one m.in. pieniędzmi z wyemitowanych przez firmy obligacji.
Aneta Wieczerzak- -Krusińska
Największe firmy branży, czyli PGE, Tauron, Energa i Enea, na sfinansowanie inwestycji zaciągną w ciągu dwóch lat łącznie około 20 mld zł zobowiązań – szacuje agencja Fitch.
Od warunków rynkowych zależeć będzie, czy zdecydują się na papiery dłużne, czy kredyty bankowe albo preferencyjne pożyczki z międzynarodowych instytucji finansowych. Jeśli idzie o papiery dłużne to w ostatnich latach obserwujemy wzrost udziału obligacji w finansowaniu i zmniejszający się udział kredytów bankowych. Tendencja się utrzyma.
Wysyp emisji
– Spodziewamy się, że polskie firmy z sektora energii będą jednymi z największych emitentów na rynku obligacji. Ma to związek ze zwiększeniem nakładów inwestycyjnych w latach 2015–2016, głównie w wytwarzaniu energii – tłumaczy Arkadiusz Wicik z Fitch Polska. Chodzi przede wszystkim o największe inwestycje: budowę bloków opalanych węglem w Opolu (PGE), Kozienicach (Enea) i Jaworznie (Tauron).
Symboliczne wbicie pierwszej łopaty w przypadku tej ostatniej inwestycji miało miejsce w połowie września. Być może więc część z 1,75 mld zł pozyskanych przez Tauron z ostatniej emisji obligacji korporacyjnych pójdzie na zaliczkę dla głównego wykonawcy realizującego jednostkę o mocy 910 MW w Jaworznie. Spółka nie precyzuje jednak, na co pójdą te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta