Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw ocena wagi naruszenia

18 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Sebastian Kryczka

SANKCJE | Uchybienia, które nie mieszczą się w kategoriach ciężkich i podstawowych, nie mogą być podstawą rozwiązania 
z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Ważne są też okoliczności, w jakich podwładny zachował się nagannie.

Naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych może mieć rozmaite konsekwencje – od zwrócenia podwładnemu luźnej uwagi przez zastosowanie odpowiedzialności porządkowej do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Mniej lub bardziej podstawowe

Wśród pracowniczych obowiązków można wyróżnić takie, które ze względu na swoją doniosłość mają charakter podstawowy, oraz poboczne – o mniejszym znaczeniu. Ale przepisy nie wskazują wyraźnie, które są podstawowe. Można jednak przyjąć, że chodzi o te wymienione w art. 100 kodeksu pracy, na co wskazuje zwrot „pracownik jest obowiązany w szczególności".

Naruszenie podstawowych obowiązków może mieć różny ciężar gatunkowy. Ale i w tym zakresie przepisy nie pomogą ustalić, jakimi kryteriami powinien się kierować pracodawca, aby przeprowadzić obiektywną ocenę „kalibru" konkretnego uchybienia.

Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych to podstawa do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Kodeks pracy nie definiuje jednak tego pojęcia. Trzeba się tu odwołać do dorobku orzecznictwa SN i doktryny. Wynika z nich, że to naruszenie musi być spowodowane świadomie i w sposób przez pracownika zawiniony. Na „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych" składają się trzy zasadnicze elementy:

  • bezprawność zachowania (naruszenie
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9994

Wydanie: 9994

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament