Trzy miesiące zawieszenia płatne
Służba cywilna | Członka korpusu można odsuniąć od pełnienia obowiązków na podstawie ustawy o służbie cywilnej i kodeksu postępowania karnego. W drugim przypadku przepisy nie wskazują, czy w tym okresie ma on prawo do wynagrodzenia.
Małgorzata Jankowska
Można zawiesić oskarżonego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo nakazać powstrzymanie się od określonej działalności lub od prowadzenia określonych pojazdów – stanowi art. 276 kodeksu postępowania karnego (kpk). Ten środek zapobiegawczy może więc być, stosowany wobec wszystkich zatrudnionych, czy to na podstawie kodeksu pracy czy też różnego rodzaju pragmatyk zawodowych. I to niezależnie od przewidzianych w tych pragmatykach rozwiązań.
W przeciwieństwie jednak do nich kpk nie reguluje wpływu zawieszenia na uprawnienia pracownicze, w tym płacowe tych osób. Ich ustalenie, w oparciu o przepisy prawa pracy, spada więc na barki pracodawców.
Kodeks obok pragmatyki
Na podstawie ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej; dalej usc. członek korpusu sc może być zawieszony niejako w dwóch trybach. I tak jego stosunek pracy może ulec zawieszeniu z mocy prawa w przypadku tymczasowego aresztowania (zawieszenie obligatoryjne). Może on też zostać zawieszony w pełnieniu obowiązków decyzją dyrektora generalnego w razie wszczęcia przeciwko niemu postepowania dyscyplinarnego lub karnego (zawieszenie fakultatywne). W okresie pierwszego zawieszenia ma on prawo do połowy wynagrodzenia, w czasie drugiego otrzymuje normalną pensję (szerzej na ten temat pisaliśmy w poprzednim dodatku Administracja).
Niezależnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta