Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójny pech poszkodowanego w pracy

18 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

NALEŻNOŚCI. Jeśli zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym, to nie dostanie świadczenia za czas absencji, nawet jeśli doznał uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania pracy.

Nie zawsze choroba spowodowana wypadkiem przy pracy zostanie opłacona. Prawo do zasiłku zależy bowiem od tego, czy poszkodowany podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, a tym nie każdy zleceniobiorca jest objęty. Podwójnego pecha ma więc zleceniobiorca, który nie dość, że uległ wypadkowi, realizując umowę, to jeszcze nie dostanie zasiłku, bo ze zlecenia objęty jest tylko ubezpieczeniem zdrowotnym.

  • Pracuje dla nas zleceniobiorca, który z umowy cywilnej podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ równolegle jest zatrudniony w innej firmie na umowę o pracę i zarabia tam więcej niż minimalne wynagrodzenie. Przy pracach porządkowych, które wykonuje na zlecenie, doznał urazu ręki i otrzymał zwolnienie lekarskie. W związku z tym nie może pracować ani dla nas, ani dla pracodawcy. Czy musimy sporządzać kartę wypadku i przekazać ją zakładowi pracy? Czy w ogóle ta osoba dostanie zasiłek wypadkowy 100 proc. z tytułu umowy o pracę? – pyta czytelniczka.

Nie.

W tej sytuacji zleceniobiorca nie ma prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9994

Wydanie: 9994

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament