Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalone ograniczenia nie przeszkodzą w podjęciu pracy

18 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

DOKUMENTY | Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności 
nie przesądza o niezdolności do aktywności zarobkowej.

Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mają znaczne trudności w znalezieniu posady. Tymczasem wydanie tego dokumentu nie musi kolidować z możliwością wykonywania powierzonej pracy na najwyższym poziomie, w sposób nie odbiegający od pracy osób cieszących się pełnym zdrowiem.

Stopnie niepełnosprawności określa ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Pojęcia nietożsame

Ustawodawca dopuszcza, że osoby o umiarkowanym, a nawet znacznym stopniu niepełnosprawności mogą podjąć pracę, choć oczywiście nie każdą. Jest to możliwe nie tylko u pracodawcy mającego status zakładu pracy chronionej, ale i u zwykłych pracodawców. Warunek – ci ostatni muszą przystosować stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego lub zatrudnić go w formie telepracy.

Pojęcie niezdolności do pracy ma charakter węższy i wskazuje je ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9994

Wydanie: 9994

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament