Gdy towar handlowy stał się środkiem trwałym w spółce
Jeśli w ciągu 60 miesięcy, licząc od daty zakupu, przedsiębiorca przeznaczy samochód do wykorzystywania w działalności gospodarczej i do celów innych niż firmowe, to musi skorygować VAT rozliczony przy nabyciu tego pojazdu.
Podatnik kupił w listopadzie 2012 roku samochód osobowy jako towar handlowy i do dziś nie może go sprzedać. Zastanawia się więc nad zmianą przeznaczenia z towaru na środek trwały. Przy zakupie samochodu został odliczony VAT w całości. Czy w momencie przekwalifikowania samochodu na środek trwały trzeba będzie korygować odliczony VAT? Jeśli tak, to w jakim zakresie? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku wydatków związanych z samochodowymi osobowymi podatnicy mają prawo do odliczenia jedynie 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania gdy samochody osobowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Za takie zaś uznawane są samochody osobowe, jeżeli sposób ich wykorzystywania trzeba będzie korygować przez podatnika wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Takie warunki spełniają samochody będące towarami handlowymi. Dlatego nie ulega wątpliwości, że podatnicy mają prawo do odliczenia całości VAT od ich zakupu.
Zakwalifikowanie samochodu osobowego będącego wcześniej towarem handlowym do środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnika zmienia jednak przedstawiony stan rzeczy. Wtedy podatnikom nie przysługuje już prawo do pełnego odliczenia VAT. Do końca 2013 roku ustawa o VAT nie przewidywała jednak obowiązku korekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta