Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bariery społeczeństwa obywatelskiego

18 listopada 2014 | Administracja | Zbigniew Rybak
Obecnie organ wykonawczy może w znacznym stopniu ignorować radę (organ stanowiący) w procesie zarządzania gminą. Na zdjęciu sesja rady m.st. Warszawy.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Obecnie organ wykonawczy może w znacznym stopniu ignorować radę (organ stanowiący) w procesie zarządzania gminą. Na zdjęciu sesja rady m.st. Warszawy.

Od poziomu merytorycznego ludzi zatrudnionych w administracji samorządowej zależy realizacja zadań samorządu – pisze autor.

Zgodnie z wolą obywateli wyrażoną w konstytucji, samorząd to wspólnota lokalna, która w zakresie określonym prawem zarządza własnymi sprawami. Zasady, którymi wspólnota samorządowa obowiązkowo powinna się posługiwać, to wolny wybór przedstawicieli, przejrzystość i obiektywność działań instytucji samorządowych, równy dostęp do dóbr, kadencyjność organów. Zasady te są niewątpliwie słuszne i potrzebne, ale czy praktycznie realizowane?

Mamy jedną z najniższych frekwencji wyborczych w Europie. Nikłe zaangażowanie zwykłych mieszkańców w sprawy gminy, głęboko zakorzeniona świadomość, podziały – my mieszkańcy i oni władza, niska sprawność administracji, wzmacnianie ciążącego na nas stereotypu folwarku, strata energii i zdolności wielu młodych ludzi, którzy nie chcą wiązać swojej kariery z przynależnością partyjną, nie podejmują pracy w administracji.

Wzajemne oddziaływanie

Próbując określić przyczyny zła, należy praktycznie spojrzeć na samorząd lokalny. Można go przedstawić jako zespół czterech elementów wzajemnie oddziaływujących na siebie. Jeden z nich jest elementem usługobiorącym, dwa mają charakter mieszany, a czwarty to element usługoświadczący.

Pierwszy element to mieszkańcy i inni klienci gminy (państwo, instytucje, osoby prawne, osoby przyjezdne itd.) – wszyscy oni oczekują od samorządu pomocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9994

Wydanie: 9994

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament