Co grozi za nadużywanie zwolnień lekarskich
Mundurowi | Zarówno trwała, jak i czasowa niezdolność policjanta do służby z powodu choroby może być przyczyną jego zwolnienia. Korzystający ze zwolnień lekarskich funkcjonariusz może także stracić etat z uwagi na tzw. ważny interes służby.
Wprowadzona od czerwca tego roku obniżka uposażeń przysługujących funkcjonariuszom w trakcie choroby ma ich zniechęcać do nieuzasadnionego korzystania ze zwolnień lekarskich. I podobno faktycznie od tego czasu absencja funkcjonariuszy nieco zmalała. Taki efekt „terapeutyczny" powinna mieć również groźba utraty zatrudnienia z powodu długotrwałej choroby.
Przepisy umożliwiające rozstanie się z funkcjonariuszem w takiej sytuacji funkcjonują jednak już od lat, a liczba spraw z chorobą w tle trafiających do sądów administracyjnych świadczy o tym, że wielu mundurowych zupełnie się tym nie przejmuje. Trochę to dziwne, zwłaszcza że dotychczasowe orzecznictwo pokazuje, że nadużywający zwolnień lekarskich funkcjonariusze mogą tylko odwlec moment rozstania ze służbą, ale raczej go nie unikną. Oczywiście jeśli ich przełożony będzie chciał skorzystać z przewidzianych w ustawie możliwości i wykorzystać płynące z orzecznictwa wskazówki.
Decyzja należy do szefa
Funkcjonariusze służb mundurowych, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy, są chronieni przed zwolnieniem w okresie choroby. Oczywiście tylko przez oznaczony czas. W przypadku pracownika jest to zwykle 182 albo 270 dni, a w przypadku funkcjonariusza, np. policjanta – rok.
12 miesięcy Tyle czasu funkcjonariusz musi być na zwolnieniu lekarskim, by przełożony mógł z nim rozwiązać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta