Wirus niesie raka
Wywołuje raka szyjki macicy, prącia i gardła, a także brodawki płciowe. Mimo to szczepienie przeciw HPV nie może się doczekać refundacji.
Dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny praktykujący w stolicy i w okolicach podwarszawskiego Mszczonowa, coraz częściej diagnozuje u pacjentów kłykciny kończyste – brodawki płciowe wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (Human papilloma virus).
– Poza miastem, gdzie lekarz rodzinny wykonuje też diagnostykę ginekologiczną i urologiczną, takie przypadki są coraz częstsze – mówi dr Sutkowski. Pacjentów odsyła do specjalistów i nie kryje, że leczenie będzie skomplikowane – zmiany wymagają diagnostyki w kierunku nowotworów.
Kłykciny, jeszcze dziesięć lat temu widok niezwykle rzadki, dziś przyciągają do gabinetów ginekologicznych coraz młodszych pacjentów. Ginekolodzy coraz częściej leczą gimnazjalistki, które płaczą, że wstyd im będzie pokazać się chłopakowi. Równie często z kłykcinami mają do czynienia urolodzy i dermatolodzy, którzy przyjmują jednak głównie dorosłych.
Prof. Andrzej Kaszuba, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, w swoim łódzkim gabinecie rozpoznaje w miesiącu od kilku do kilkunastu przypadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta