Jawność lekarstwem na konflikt interesów
Rozmowa dla „Rzeczpospolitej” | Grzegorz Makowski, dyrektor programu „Odpowiedzialne państwo" w Fundacji Batorego.
Blisko dwie trzecie członków korpusu służby cywilnej w badaniach Fundacji Batorego potwierdziło, że sytuacje konfliktu interesów są częste w pracy ich urzędów. Kiedy możemy mówić o takim konflikcie?
Grzegorz Makowski: To faktycznie występująca lub potencjalna sprzeczność między obowiązkami służbowymi a prywatnymi lub innymi interesami urzędnika, w której to sytuacji dążenie do realizacji interesu prywatnego może godzić w dobro publiczne lub negatywnie wpływać na wykonywanie obowiązków służbowych.
Jak mu przeciwdziałać?
Przede wszystkim powinno zacząć się lepiej wykorzystywać istniejące już rozwiązania, np. kontrolę zarządczą. Procedura ta została wprowadzona w 2009 roku przepisami Ustawy o finansach publicznych. Zakłada między innymi takie kształtowanie kultury organizacyjnej instytucji, aby jej pracownicy kierowali się wysokimi standardami etycznymi i potrafili zachować się w sytuacji konfliktu interesów.
Urzędy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta