Czy zawieszenie przerywa urlop
„Rzeczpospolita” radzi
- W październiku pracownik służby cywilnej poszedł na zaplanowany miesięczny urlop. Po tygodniu zostaliśmy powiadomieni o tym, że prokurator prowadzący wobec niego postępowanie karne zawiesił go w czynnościach służbowych na podstawie art. 276 kodeksu postępowania karnego. Czy oznacza to, że urlop takiego pracownika ulega przerwaniu?
Nie. Zastosowanie przez prokuratora tego nieizolacyjnego środka zapobiegawczego, jakim jest zawieszenie w czynnościach służbowych, nie ma w tym przypadku żadnego wpływu na uprawnienia urlopowe pracownika. Ustawa o służbie cywilnej nie reguluje zasad korzystania przez pracownika sc z urlopów wypoczynkowych. Dlatego, poprzez art. 9 ustawy, trzeba tu stosować przepisy art. 152-173 kodeksu pracy. Zdarzenia przerywające urlop wypoczynkowy pracownika wymienia enumeratywnie art. 166 kp. Zgodnie z nim tylko część urlopu niewykorzystaną z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta