Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpracownik używa auta, firma ma koszty

10 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

CIT | Spółka, która zapewnia samochód handlowcowi niebędącemu jej pracownikiem, nie straci prawa do amortyzacji tego środka trwałego. Powinna pamiętać, aby w umowie z takim przedsiębiorcą zastrzec sposób korzystania z pojazdu.

- Jesteśmy spółką z o.o. i mamy przedstawicieli, którzy są na własnej działalności gospodarczej. Pracują dla nas na podstawie umowy cywilnej, jeżdżą naszymi samochodami. Czy możemy rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki na samochody (nasze środki trwałe) przekazane przedstawicielom? – pyta czytelniczka.

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT) ustawodawca nie wskazał kosztów używania samochodów przekazanych do używania współpracownikom (w przypadku firmy czytelniczki – przedstawicielom podatkowym) prowadzącym działalność gospodarczą. Zatem możemy stwierdzić, że jeżeli wydatki te mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika (właściciela aut) i są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a także są prawidłowo udokumentowane, to mogą być kosztem uzyskania przychodów dla firmy, która przekazuje te samochody do nieodpłatnego używania swym współpracownikom będącym przedsiębiorcami.

Fiskus potwierdza

Pogląd taki na przykładzie:

- samochodu przekazanego współpracującej z podatnikiem (właścicielem pojazdu) osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na podstawie umowy o dzieło podzieliła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10013

Wydanie: 10013

Spis treści
Zamów abonament