Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmę można chronić, gdy jest ryzyko wprowadzenia w błąd

10 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Tarka

Z wokandy | Nazwa przedsiębiorstwa należy do kategorii praw osobistych i majątkowych, podlegających ochronie prawnej. Prawa te mogą być naruszone przez użycie znaku towarowego, ale nie przesądza o tym sama jego rejestracja.

Urząd patentowy udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny „e e-Informatika". Miał on służyć m.in. do oznaczania publikacji elektronicznych, programów komputerowych, afiszy, plakatów, albumów, broszur, emblematów, kalendarzy, kopert, książek i wielu innych towarów i usług.

Czego dotyczył spór

Sprzeciw wobec tego prawa złożył przedsiębiorca. Wskazał, że działa na rynku pod pseudonimem biznesowym „Informatica". Używa tego określenia jako nazwy przedsiębiorstwa wpisanej do ewidencji działalności gospodarczej  już od 2003 r. Dodał, że z nazwy tej  korzysta również od  tego roku w witrynie internetowej dla swojej domeny, na wizytówkach, w folderach reklamowych, a także na fakturach i na pieczątkach.

Biznesmen zarzucał też, że kwestionowany przez niego znak towarowy narusza jego prawa osobiste. Pod tą nazwą posiada bowiem zgłoszone przedsiębiorstwo. Przysługują mu także prawa autorskie do nazwy „Informatica". Używanie zatem tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10013

Wydanie: 10013

Spis treści
Zamów abonament