Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci za przestępstwo

10 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

PRAWO KARNE | Spółka może ponieść odpowiedzialność majątkową za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną, 
która działała w jej imieniu lub interesie, jeżeli przyniosło ono jej korzyść.

Niewłaściwy dobór pracowników może firmę dużo kosztować. Nie chodzi tu tylko wyłącznie o straty finansowe z tytułu niewłaściwych decyzji biznesowych, jakie może podjąć niekompetentny pracownik. Koszty firmy mogą wynikać również z konieczności zwrotu korzyści odniesionych na skutek przestępstwa popełnionego przez takiego pracownika.

Najpierw wyrok skazujący

Zgodnie z art. 52 kodeksu karnego każda osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest zobowiązana do zwrotu korzyści, jaką uzyskała w wyniku popełnienia przestępstwa przez osobę fizyczną. Z przepisu tego wynika zatem, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą, np. spółka prawa handlowego, może ponosić odpowiedzialność majątkową za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną, która działała w jego imieniu lub interesie – m.in. swojego pracownika, pełnomocnika, zarządcę, wspólnika czy członka zarządu.

Firma poniesie odpowiedzialność majątkową za przestępstwo swojego pracownika wyłącznie wówczas, gdy pracownik ten zostanie skazany za to przestępstwo. Skazanie to musi być prawomocne. W praktyce oznacza to, że od wyroku nie może już przysługiwać żaden zwyczajny środek odwoławczy, np. apelacja. Prawomocnym skazaniem upoważniającym do zobowiązania podmiotu gospodarczego do zwrotu uzyskanych korzyści majątkowych nie jest uniewinnienie, umorzenie postępowania czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10013

Wydanie: 10013

Spis treści
Zamów abonament