Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć bezumowne korzystanie z lokalu

10 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Vanina Prokop-Sawicka

PRAWO CYWILNE. W odniesieniu do lokali będących przedmiotem najmu wynagrodzenie należne właścicielowi za bezumowne korzystanie 
z lokalu powinno obejmować to, co właściciel mógłby uzyskać, gdyby lokal oddał w najem.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 czerwca 2014 r.  (III CSK 235/13).

Gmina miejska jako wynajmujący zawarła ze spółką umowę najmu lokalu na czas nieoznaczony. W umowie najmu strony ustaliły, że umowa może zostać wypowiedziana przez wynajmującego ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli najemca dopuści się zwłoki w płatności czynszu za co najmniej dwa miesiące. Ponadto strony ustaliły, że za używanie lokalu po rozwiązaniu umowy najemca będzie zobowiązany m.in. do uiszczania opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu, określonej uchwałą zarządu miasta. Z uwagi na nieterminowe regulowanie czynszu przez najemcę wynajmujący wypowiedział umowę najmu. Zobowiązał przy tym najemcę do wydania lokalu. Lokal został jednak wydany dopiero po orzeczeniu przez sąd eksmisji byłego najemcy.

Z uwagi na to gmina wystąpiła przeciwko byłemu najemcy z powództwem o zapłatę należności za bezumowne korzystanie z lokalu. Wysokość swojego roszczenia ustaliła zgodnie z umową, na podstawie zarządzenia prezydenta miasta, które z uwagi na zmianę przepisów zastąpiło uchwałę zarządu miasta.

Sąd okręgowy oraz sąd apelacyjny uznały powództwo gminy za zasadne. Za miarodajne dla ustalenia wysokości roszczenia gminy przyjęte zostały stawki objęte zarządzeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10013

Wydanie: 10013

Spis treści
Zamów abonament