Obrót kolekcjonerski pod lupą fiskusa
Z WOKANDY | Zbieracz, który sfinalizował kilkaset transakcji, prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Nie ma przy tym znaczenia, że zakupy te miały na celu uzupełnienie jego prywatnych zbiorów, a nie osiągnięcie zysku.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 października 2014 r. (I FSK 1577/13). Zdaniem sądu sprzedaż kolekcjonerska podlega opodatkowaniu VAT, nawet gdy nie ma charakteru incydentalnego.
Aktywność handlowa w obrocie towarami kolekcjonerskimi nie zawsze jest ukierunkowana na uzyskanie zysku. Często bowiem realizowana jest jedynie w celu zaspokajania potrzeb kolekcjonerskich. W wyroku z 23 października 2014 r. NSA stanął na stanowisku, że stała i profesjonalna aktywność kolekcjonera w zakresie zbywania i nabywania przedmiotów prywatnej kolekcji czyni go podatnikiem VAT i wymaga opodatkowania prowadzonej sprzedaży kolekcjonerskiej. W sprawie, w której wydany został wyrok, kontrowersje budziło to, czy kolekcjonera prowadzącego działalność w zakresie obrotu przedmiotami kolekcjonerskim należy uznać za podatnika wykonującego działalność gospodarczą w rozumieniu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Ustalenia organów
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta