Co lepsze: indywidualny grafik czy ruchome godziny
PROCEDURA | Planując rozkład czasu pracy na zbliżający się rok, niejedna firma zastanawia się, jak go usprawnić. Sposobem na to może być wprowadzenie indywidualnego albo ruchomego czasu pracy.
Wariant 1. Indywidualny rozkład czasu pracy
Skorzystanie z indywidualnego rozkładu nie zależy od decyzji pracodawcy. Musi je poprzedzać wniosek pracownika, w którym proponuje on modyfikację rozkładu w zakresie systemu, jakim jest objęty (art. 142 k.p.). Jeśli pracodawca chce zmienić system czasu pracy, powinien zmodyfikować określający go akt (regulamin pracy, obwieszczenie). Wyjątkowo zmiana systemu może nastąpić na wniosek pracownika na podstawie art. 143 i 144 k.p. i przejścia na skrócony tydzień pracy czy system weekendowy.
Podwładny nie musi uzasadniać wniosku o zastosowanie indywidualnego rozkładu, ale dobrze, gdy to zrobi (np. wskaże konieczność codziennego odbierania dziecka z przedszkola). Wniosek pracownika należy dołączyć do części B jego akt osobowych (§ 6 ust. 2 pkt 2 lit. j rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Pracodawca nie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta