Proporcjonalność w projektach współfinansowanych przez UE
FUNDUSZE UNIJNE. Niezrealizowanie wskaźników określonych w umowie i wniosku o dofinansowanie wiąże się z częściowym zwrotem otrzymanej dotacji.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 czerwca 2013 r. (V SA/Wa 882/13).
Beneficjent zawarł z instytucją zarządzającą umowę o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki". Po zakończeniu realizacji projektu okazało się, że nie osiągnął wskaźników określonych we wniosku o dofinansowanie oraz w umowie. Był to projekt szkoleniowy, w którym ostatecznie wzięło udział 48 osób z zakładanych 120, z czego 11 zdało egzamin i uzyskało certyfikat – z założonych 50. Cel ogólny projektu został zrealizowany na poziomie 40 proc. Na tej podstawie instytucja pośrednicząca zdecydowała o zastosowaniu reguły proporcjonalności, która jest określona w „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL". Metoda ta obejmowała rozliczone koszty zarządzania projektem oraz koszty pośrednie. Instytucja zarządzająca wezwała beneficjenta do zwrotu środków wynikających z zastosowania reguły proporcjonalności. Po upływie wyznaczonego w wezwaniu terminu organ wszczął z urzędu postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta