Sąd umorzy grzywnę lub rozłoży ją na raty
POSTĘPOWANIE. Firma, która przegrała proces, a jest w złej sytuacji finansowej, może złożyć wniosek o ulgę. Skarb Państwa zrezygnuje z należnych mu kwot tylko w wyjątkowych sytuacjach. Może jednak potem zmienić zdanie.
Należności sądowe, czyli nieuiszczone koszty sądowe i grzywny, mogą być rozkładane na raty. Ich zapłata może być również umorzona, gdy natychmiastowe ściągnięcie byłoby połączone z niewspółmiernymi trudnościami lub groziło dłużnikowi zbyt ciężkimi skutkami. Wynika tak z przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dłużnik może złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty lub odroczenie na okres do dwóch lat, a w wyjątkowych przypadkach na okres do trzech lat. Wnioskujący o rozłożenie na raty czy o odroczenie płatności może zamieścić we wniosku sugestie co do liczby poszczególnych rat i ich wysokości, a także o odroczonym terminie, ale nie musi to zostać uwzględnione. Decyzja w tym przedmiocie należy bowiem do prezesa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta